شوق پرواز
قصه آدم، قصه پیله است و پروانه، قصه تنیدن است و پاره کردن. قصه به در آمدن، قصه پرواز ...
قالب وبلاگ

  

علی را چه بنامم ؟

علی را چه بخوانم ؟

ندانم ، ندانم

ثنایش نتوانم ، نتوانم

علی دست خدا بود

علی مست خدا بود .

علی را چه بنامم ؟

علی را چه بخوانم ؟

ندانم ندانم

ثنایش نتوانم نتوانم

 

خدا خواست که خود را بنماید .

در جنت خود را به رخ ما بگشاید .

علی را به همه خلق نشان داد .

علی رهبران مردان صفا بود

علی آینه ی پاک خدا بود .

علی را چه بنامم ؟

علی را چه بخوانم ؟

ندانم ، ندانم

ثنایش نتوانم ، نتوانم

***

علی گرچه خدا نیست

ولیکن ز خدا نیز جدا نیست

برو سوی علی تا که وفا را بشناسی

ببر نام علی تا که صفا را بشناسی .

اگر آینه خواهی که ببینی رخ حق را

علی را بنگر تا که خدا را بشناسی .

چه گویم سخن از او ؟ که نگنجد به بیانم

ندانم که سخن را به چه وادی بکشانم ؟

ندانم ، ندانم

ثنایش نتوانم ، نتوانم

 

علی مرد حقیقت

علی شاه طریقت

علی مرهم دلهای خراب است

ره کوی علی راه صواب است

علی را چه بنامم ؟

علی را چه بخوانم ؟

ندانم ، ندانم

ثنایش نتوانم ، نتوانم

 

 شاعر : مهدی سهیلی

 

[ ٤ تیر ۱۳۸٩ ] [ ٢:۳٢ ‎ب.ظ ] [ مروارید ] [ نظرات () ]

استاد ایده آل از نظر رهبر معظم انقلاب (روحی فداه) :

 

  استاد چون می تواند محیط دانشجویی را تحت تأثیر قرار دهد ، بایدهایی دارد ؛ این بایدها را حتماً باید رعایت کنید؛ منتها در حد مقدور ؛ لااقل به نبود مطلقش راضی نشوید ، یا به هیچ مجه به ضدش راضی نشوید . استاد باید سرشار از عشق به اسلام و انقلاب و غرور ملی و دینی باشد ؛ استاد ایده آل این است . استاد واقعاً باید احساس غرور ملی و غیرت دینی بکند و سرشار از روحیه ی خدمت باشد ؛ یعنی حقیقتاً بخواهد کار کند و این جوان ها را مثل بچه های خودش پرورش دهد.حالت بی تفاوتی ، بی اعتنایی ، از سر واکردن و کلاس را به هر چه گذراندن ، مطلقاً در یک استاد قابل قبول نیست ، استاد باید مدافع خلاقیت و نوآوری باشد .

  استاد باید سیاست زده نباشد ؛ نه این که سیاست نفهمد . فقره قبلی که عرض کردیم ، لازمه اش دانستن سیاست است ؛ اما سیاست دانستن و سیاسی بودن غیر از سیاست زده بودن و سیاسی کار بودن است . سیاسی کاری بد است . باید بفهمند چه کار دارند می کنند ؛ اما اینکه مرتب همه ی کارهایشان بر محور یک انگیزه ی سیاسی باشد ، بسیار بد است ؛ به خصوص وقتی انگیزه های سیاسی جنبه های جناحی و شخصی و حزبی پیدا می کند ، که این دیگر بد اندر بد می شود ! استاد باید برای دانشجو وقت بگذارد .

( بیانات رهبری معظم انقلاب در دیدار وزیر علوم و رؤسای دانشگاهها ، 18/10/1383)

 

 استاد میتواند دانشجوی خود را متدین بار بیاورد ، چنان که می تواند منکر تمام مقدسات هم بار بیاورد .

 من خلائی را در ارتباط استاد و دانشجو مشاهده می کنم که این خلاء باید به وسیله ی شما پر شود . دانشجوی ما در محیط علمی ضمن این که علم می آموزد ، می تواند خیلی از درس های غیر آن علم مورد نظر را هم از استاد بیاموزد و فرا گیرد ؛ از جمله ی آن ها ، غرور ملی ، علاقه مندی به میهن ، دلبستگی به آینده ی کشور و افتخار به تاریخ و گذشته ی کشور است . این ها عواملی است که می تواند در یک جوان دانشجو تأثیرات بسیار عمیق و مثبتی بگذارد .

   البته من در صدد انکار عوامل گوناگونی که ممکن است جوانی را دلسرد و مأیوس و دلخسته کند ، نیستم ، این ها هم عواملی است در جای خود محفوظ اما این بخش هم نادیده گرفته نشود که استاد در کلاس درس می تواند دانشجوی خود را متدین و معتقد به دین بار بیاورد ؛ چنان که می تواند ملحد و منکر همه ی مقدسات هم بار بیاورد ؛ ولو کلاس ، لاس علم و دین نباشد ؛ کلاس فیزیک و طبیعی و تاریخ و هر درس دیگری باشد .

   استاد ، هم می تواند دانشجو را یک انسان دلبسته و مباهات کننده ی به کشور بار بیاورد ؛ هم می تواند یک انسان لاابالی ، بی علاقه نا دلبسته ی به میهن و به گذشته و آینده ی کشور بار بیاورد .

   اعتقاد من این است که در زمینه ی تبلیغ دین ، مؤثرترین وسیله ای که می تواند دانشجو را دینی و علاقمند به مبانی دینی بار بیاورد . همین نکته ها و اشاره ها و کلمه هایی است که یک استاد می تواند در کلاس با شاگردان خود در میان بگذارد . اشاره ای که یک استاد ، گاهی اوقات تأثیرات عمیقی در دل می گذارد ؛ اما گاهی عکس آن دیده می شود .

(بیانات رهبری معظم انقلاب در دیدار با اساتید دانشگاه شهید بهشتی ، 22/2/1382)

 

ضدیّت با نظام ، شایسته دانشگاه نیست .

   جهت گیری آنارشیستی ، صددرصد مخالف با آن چیزی است که شایسته دانشگاه نیست . ضدیّت با نظم و با هر چه می خواهد باشد که بعضی این گونه اند شایسته دانشگاه نیست . البته وظیفه ی عمده ی همه – دانشجو و غیر دانشجو ندارد – در درجه ی اول ، دفاع از نظام اسلامی است .

(بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار دانشجویان نمونه و ممتاز دانشگاهها ، 7/9/138۱)             

 

محیط دانشگاه باید محیطی سیاسی باشد ، یعنی چه ؟

   باید محیط دانشگاه محیطی سیاسی باشد . محیط سیاسی یعنی چه ؟ یعنی درس نخوانند و شعار سیاسی بدهند ؟! یعنی « زنده باد» ، « مرده باد » کنند ؟! بگویند فلان رئیس دانشگاه ، فلان کس یا فلان چیز را نمی خواهیم و فلان چیز رامی خواهیم ؟! آیا معنایش این است ؟! نخیر ! سیاسی بودن یعنی دانشجو از آنچه که در جهان و در کشور خودش می گذرد ، آگاه باشد ، بینش داشته باشد . اگر این نشد ممکن است فردی به حدّ اعلای علم هم برسد ، خیلی هم متدین باشد ، اما دشمن او را به قیمت بسیار ارزانی بخرد ! او را زیر بال خودش بگیرد .

   در دوران رژیم طاغوت ، اساتیدی داشتیم متخصّص ، متدیّن و خوب ، اما چون فهم سیاسی نداشتند به راحتی در اختیار هدف های آن رژیم قرار می گرفتند ، بدون آنکه خودشان بدانند . دانشجوها را هم به سمتی می کشاندند که آن رژیم می خواست . کسانی داشتیم که عالم و متدیّن بودند ؛ ولی نداشتن فهم و آگاهی و شعور سیاسی ، موجب شد که جزو یکی از مهره های همان رژیم فاسد وضدّ دین بشوند . پس ، دانشجو بایستی آگاهی و فهم و درک سیاسی داشته باشد ، مباحث سیاسی را بداند ؛ آنچه در جهان می گذرد ، بداند .

(بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشگاهیان و فرهنگیان استان کهکیلویه و بویراحمد ، 18/3/1373)

 

[ ۳ تیر ۱۳۸٩ ] [ ٢:٢۸ ‎ب.ظ ] [ مروارید ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By WeblogSkin :.
درباره وبلاگ

از کوفه نسیم مرگ می وزد ، نسیمی که بوی خون گرفته است ... ای دل ؟ تو چه می کنی ؟ می مانی یا می روی ؟ داد از آن اختیار که تو را از حسین جدا می کند ! هر انسانی را لیلة القدری است که در آن ناگزیر از انتخاب می شود و حر را نیز شب قدری این چنین پیش آمد ... عمر بن سعد را نیز ... من و تو را هم پیش خواهد آمد . ( سید شهیدان اهل قلم )
نويسندگان
صفحات اختصاصي
امکانات وب


?