بلایی به نام استاد لائیک

 

  وقتی که وارد مدرسه می شویم ، جایی که به آن خانه ی دوم می گویند ، جایی که به قول بزرگترهایمان با سواد می شویم ، با معلمی رو برو می شویم  که با تمام عشق خود آب  بابا را به ما یاد می دهد و برای شادیمان هر کاری می کند ، آن هنگام است که معلم می شود مرجع راهمان چرا که عشق او به شاگردانش و نشان دادن راه نور ، او را برایمان مانند یک مادر مهربان نمایان می کند و گاهی اوقات بی مهابا برای خطاب کردنش لفظ مادر را به کار می بریم . و همین مهربانی هایش ما را تشویق می کند که پیشه ی او را پیشه کنیم و همچون او شغل انبیاء را انتخاب کنیم .

  اما وقتی که وارد دانشگاه می شویم ، جایی که در آن احساس بزرگی می کنیم و گاهی اوقات خیال می کنیم همه چیزدان شده ایم ، گاهی دلمان برای معلمان قبلی یمان تنگ می شود ، چون دیگر نه از آن عشق آموزش خبری است و نه از راه نور ، هر چه در اندیشه های اساتید دقت می کنیم نشانی راه نور را سخت می یابیم و یا اصلا‍‍‍‍ نمی یابیم . موضوع تلخی است که آن را پارسال از زبان دکتر یامین پور شنیدم ، که گفت : ده درصد می توانید استاد مکتب امامی در دانشگاهها پیدا کنید بلکه هم کمتر . من ابتدا با این جمله ناامید نشدم ، و همچنان به دنبال استادی می گردم که راه نور را به من نشان دهد . اما ناامیدی من از روزی شروع شد که سر کلاس استاد جامعه شناسی سیاسی نشستم . بیگانگی کلامش مرا یاد بیگانگی از نور انداخت . و هنگامی که گفت : وقتی می خواهید در مورد درس نظر بدهید بگویید از نظر نخبگان یا مارکس . با این کلامش یقین کردم که اندیشه ای از خود ندارد و در کلاس او آزاد اندیشی بی معنی است . وقتی در کلاس در کسوت وکیل مدافع مارکس و مکتب او در آمد ، فهمیدم آبشخور فکری اش از چه مکتبی آب می خورد ، از مکتبی که در آن خدایی وجود ندارد ، مکتبی که در آن داشتن دین ممنوع است ، مکتبی که حکومتی بی دولت می خواهد و در این بی دولتی بی خدایی را ترویج می دهد . هنگامی که بحث از راه درست بود با سؤالات شبهه افکنانه اش مرا در برزخ بی جوابی گذاشت و رو به من گفت : کتاب صراطهای مستقیم سروش را خوانده ای ؟ من با تعجب گفتم : نه !!! گفت : بخوان خوب است . او کتابی به من معرفی کرد که صرف نظر از نویسنده اش ، اسم این کتاب صراط مستقیم سوره ی حمد را زیر سؤال می برد ، ای کاش در جوابش می گفتم که من یک صراط مستقیم را قبول دارم و آن راه نور است . آخرین مطلبی که از این استاد از هم کلاسی های خود شنیدم ، او را در چشمم جزء حاربهم کرد . او گفته بود : منجی آخرالزمان ساخته ی ذهن بشر است که برای امید رهایی از این دنیا ساخته اند . از نظر من تفسیر این حرفش یعنی او هیچ اعتقادی به هیچ دینی ندارد ، چرا که همه ی ادیان الهی منتظر موعود آخرالزمان هستند و این حرف فراتر از یاوه گویی های گنجی است ، او منجی شیعه را منکر شد و استاد ما تمام ادیان الهی را منکر شد . دو روز پیش در روزنامه خواندم که 257 کالج آمریکا رشته آخرالزمان شناسی را ارائه می کنند . ماندم که به استادم چه نسبتی دهم !!! ، چرا که شیطان بزرگ (آمریکا) با همه ظلم و فسادش نمی تواند منکر منجی آخرالزمان باشد و برای مقابله با منجی است که رشته آخرالزمان شناسی را درس می دهد .

  استاد لائیک از آن جهت بلاست ، که اذهان دانشجویانی که تازه از محیط مدرسه به دانشگاه می روند و از نظر آنها کلام استاد وحی منزل است و هیچ گاه در فکر اندیشه کردن در مورد افکار استاد خود نیستند  و به قول آقای حسن عباسی دستگاه ضبط و پخش اند ، این اساتید از بلا هم بدترند . چرا که اگر دانشجویی اندیشه ی خود را مطرح کند سریع به او برچسب می زند و او را به یکی از مکاتب کفار نسبت می دهد . و یا گاهی با سؤالات شبهه افکنانه اش دانشجو را دور می زند و اندیشه ی خود را قالب می کند .     

 

  به امید روزی که در دانشگاههای جمهوری اسلامی اثری از استاد لائیک نباشد .

 

 

/ 2 نظر / 4 بازدید
محمدجواد

بسم الله سلام من در رابطه با دکتر سروش حرف بسیار دارم که بسیاری از آنها را وبلاگی کرده ام. لذا از دوستانی که از این صفحه دیدن می کنند خواهش می کنم این یادداشت و لینکهای مندرج در آن را نیز حتما بخوانند: http://cmj.persianblog.ir/page/drsoroush البته اگر طالب بحث علمی هستند

صبا

آمین.