گزارشی از اولین کرسی آزاداندیشی در دانشگاه پیام نور مشهد

با حضور دکتر صادق زیبا کلام (استاد دانشگاه تهران) و حجت الاسلام و المسلمین قاسم روان بخش (عضو هیئت علمی موسسه امام خمینی (ره) و مدیر بخش سیاسی روزنامه پرتو سخن)

ابتدای برنامه با سخنان رئیس جدید دانشگاه آقای داور یار شروع شد . که با افتخار اعلام کرد که دومین جلسه ی کرسی آزاد اندیشی در کشور در دانشگاه پیام نور مشهد برگزار شد. البته این از ثمرات پیروزی بچه های بسیج در آخرین انتخابات انجمن اسلامی بود که با تلاش خودشان ثابت کردند که آخر تلاش و همت هستند .

در ادامه ی برنامه هم چند تن از بچه های دانشگاه نظر خودشان را در مورد موضوع جلسه که «سیاست خارجی از منظر امام خمینی(روحی فداه)» بود، گفتند . بچه های به اصطلاح اصلاح طلب دانشگاه باز هم به تناقض گویی های خود ادامه دادند و هنوز دارند جوش منافع ملی که در حمایت از فلسطین و لبنان هدر می رود را می خورند ! آخر یکی نیست به اینها بگوید شما که جوش کشته شدن مسلمانان چین را می زنید چرا مخالف کمک به فلسطین و لبنان هستید ، چرا با مبالغ واهی می خواهید خودتان را گول بزنید ؟

در این برنامه یکی از اساتید رشته کامپیوتر به پشت تریبون رفت و البته با خطاب های خود بچه های چپ دانشگاه را عصبی کرد ولی من از این جمله ای که از امام علی (ع) نقل کرد خوشم آمد : «کسی که با فریاد رهبرش بیدار نمی شود، با لگد دشمنش بیدار می شود.» و حرفهایش هم در حول همین سخن بود .

فاطمه سهامی، دبیر انجمن اسلامی دانشگاه هم پشت تریبون رفت و خطاب به آقای زیبا کلام گفت: شما در یکی از سخنرانی های خود گفته بودید دیگر دوران شعار مرگ بر آمریکا گذشته است و دیگر دانشجوی ما به گفتن این شعار افتخار نمی کند ، آقای دکتر ! من به عنوان یک دانشجو افتخار می کنم که مرگ بر آمریکا می گویم . گفتن این سخنان تشویق حضار را به همراه داشت .

 بخش اصلی برنامه  و سخنان میهمانان ویژه

آقای زیبا کلام با اشاره به اینکه پخش برنامه ی شاخص در دهه فجر سال گذشته یک فرصت طلبی بود ، گفت :کلام امام را انتخابی انتخاب کردن یک جفای بزرگ به امام است . او همچنین  تلویحاً از خیانت سید مهدی هاشمی دفاع کرد و گفت : سید مهدی هاشمی از آمریکا تجهیزات جنگی برای مقابله با صدام گرفته است ! او همچنین با استناد به حرف امام (ره) گفت: که چرا وقتی امام گفته است که کفار بعثی را اگر ببخشم آل سعود را نخواهم بخشید. اکنون با عربستان رابطه داریم ؟

در بخش دیگر برنامه آقای روان بخش پاسخ این سؤال دکتر زیبا کلام را این گونه داد: اسلام در رابطه با سیاست خارجی دو گونه احکام دارد، یکی احکام ثابت است، مانند: وفای به عهد . و دیگری احکام ثانویه یا متغییر است که بر اساس گفته ی رهبر معظم انقلاب اینگونه احکام بر اساس حکمت و عزت و مصلحت تصمیم گرفته می شود و بر اساس همین احکام است که در رابطه با عربستان سعودی رهبر معظم انقلاب مصلحت را در ایجاد رابطه دیده است . او همچنین خطاب به آقای زیبا کلام گفت: شما می خواهید امام را روی طاقچه بگذارید تا دیگر کلامی از او نشنوید .

دکتر زیبا کلام گفت : من نگفتم که حرف امام گفته نشود من گفتم برای پیشبرد منافع سیاسی از امام هزینه نکنیم . او همچنین گفت:  شما که برای جان مسلمانان ارزش قائل هستید چرا در مورد کشته شدن مسلمانان چین سخنی نگفتید . او همچنین با بغضی در گلو گفت: آقای هاشمی بعد از مرگ امام مظلوم واقع شده است.

آقای روان بخش در ادامه ی درباره کشته شدن مسلمانان در چین، گفت : این چاهی است که آمریکا برای ایران گذاشته است و نیز گفت: دالای لاما رهبر شورشیان چین چند روز بعد از شورش ها در چین در کاخ سفید با اوباما بستنی می خورد. او همچنین در مورد موضع نظام در مورد برادرکشی در پاکستان و یمن گفت : موضعی که در قبال اختلافات شیعه و سنی در پاکستان و یمن اتخاذ شده از روی مصلحت بوده و این اختلافات ریشه ی انگلیسی دارد . آقای روان بخش خطاب به دکتر زیبا کلام گفت: نقطه ی مشترک رضا خان و آقای هاشمی چیست که شما از آن دو حمایت می کنید ؟

دکتر زیبا کلام در پاسخ به این سؤال گفت: من باز هم می گویم که ایران در تاریخ معاصر مدیون دو چهره است آغا محمد خان قاجار و رضا خان. او همچنین گفت: وقتی رضا خان به تهران حمله کرد روح انگلستان هم از این ماجرا خبر نداشت .( و من فکر کنم این را نوادگان انگلیسی ها در آن زمان به دکتر زیبا کلام گفته اند تا دیگر روح اجدادشان از ترس نکیر و منکر در گور نلرزد.)

آقای روان بخش نیز در جواب دکتر زیبا کلام گفت : آقای زیبا کلام ! ما مانده ایم شعار دموکراسی شما را باور کنیم یا طرفداری از مستبدترین افراد معاصر را .  خوب شد که اسم امام (ره) را بین اسم این قلدرها نیاوردید. آقای زیبا کلام امام (ره) را فراموش کردید ؟ دکتر زیبا کلام ! شما اصلاحات را لجن مال کردید ، بعضی از همین اصلاح طلب ها می گویند شما نفوذی اصلولگراها هستید تا آنها را خراب کنید .

 

و در آخر، نتیجه گیری با شماست .

 

/ 1 نظر / 4 بازدید
خاکی

سلام. موفق باشید[گل]